Türkiye’de benzeri olur mu… Bedava ev ve arsa dağıtıyorlar

Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye gibi pek çok yerde milyonlarca kişi barınma krizi ile boğuşurken ABD’de kimi kasaba ve şehirler taşınmak isteyene bedava ev veya arsa sağlıyor.

ABD’de bazı kasaba ve şehirler insanların oraya taşınmasını o kadar çok istiyor ki, gelecek kişilere bedava ev veya arazi sunuyor.

Ev fiyatları ABD’nin büyük bölümünde rekor düzeylerde seyrederken, ipotek faizleri halen yüksek seyretmeye devam ediyor.

Diğer yandan bazı kasabalar, taşınacaklara düşük bedelle ya da bedelsiz olarak arazi ya da ev teklif ediyor. Çoğunlukla küçük nüfuslu Orta Batı kasabaları, gelecekteki sakinlerin ücretsiz olarak bir ev veya arazi edinmeleri için çeşitli programlar oluşturuyor.

Bu programlar, genellikle emlak vergisi geliri elde etmeyi ya da sorunlu bölgeleri canlandırmayı amaçlıyor.

İşte ABD’de taşınmak isteyenlere arazi veya mülk sunan 5 yer:

ELWOOD, NEBRASKA

Nebraska’nın Elwood kenti, ticaret odasının Wheatfield Addition adını verdiği bölgede ücretsiz arsalar sunuyor.

1 dönümlük arsalar, alıcıların kendi evlerini inşa etmelerine olanak tanıyan bir ev sahipliği programının parçası.

Ücretsiz arsalar için potansiyel alıcıların ev tamamlandığında iade edilmek üzere 500 dolar depozito ödemeleri gerekiyor.

Elwood kenti ayrıca peşinat yardımı ve 25 bin dolara kadar olan inşaat maliyetinin yüzde 10’unu ödeme imkanı da sunuyor.

LİNCOLN, KANSAS

Nüfusu 1200’ün altında olan Kansas eyaletinin Lincoln kenti, üzerine ev inşa etmeleri koşuluyla sakinlerine konut arazisi sağlıyor.

1300 ila 3 bin 250 metrekare arasında değişen her bir arsa; sokaklara, suya ve kanalizasyona erişime sahip. Bu arsalar şehir merkezine, liseye ve hastaneye de yakın.

Ayrıca evlerin kalıcı bir temeli olması ve her evin iki arabalık bir garajı olması da şart koşuluyor.

MANİLLA, IOWA

Sözcü’nün derlemesine göre Iowa eyaletine bağlı Manilla şehri, nitelikli bireylere arsa sağlayan Sunrise Addition projesinin ikinci aşamasında.

Katılımcıların arazide bir ev inşa etmesi gerekiyor ve şehir bunu onlar için kolaylaştırıyor.

Belediyeye göre, ilk etapta elektrik bağlantı ücretlerinden feragat edilecek ve beş yıllık yüzde 100 vergi indirimi sağlanacak.

Bölgede 22 ev çoktan inşa edildi. 6 arsa ise boş durumda.

MANKATO, KANSAS

ABD Nüfus Sayımına göre Kansas’ın kuzeyinde yer alan ve nüfusu 1000’in altında olan Mankato’da 26 konut arsası mevcut.

Kentin ticaret odasına göre, başvuru sahiplerinin bir banka tarafından önceden onaylanması ve belediye meclisi tarafından mülakata alınması gerekiyor.

Evlerin en az 110 metrekare olması ve evin inşasına arsanın alınmasından sonraki altı ay içinde başlanması gerekiyor.

MONESSEN, PENSİLVANYA

ABD Nüfus Sayımına göre, 2010’da 7 bin 720’den Monessen’in nüfusu 2020’de 6 bin 876’ya düşerek yaklaşık yüzde 10 azaldı.

Wall Street Journal, 2021’de Monessen’deki evlerin yüzde 10’unun terk edilmiş olduğunu bildirince şehir bu konuda bir şeyler yapmaya başladı ve boş evleri satın almak isteyenlere teşvik verdi.

Belediye Başkanı Ron Mozer, Business Insider’a verdiği demeçte, alıcıların mülkleri yenileme planlarını sunmaları halinde yüksek miktarda vergi borcu bulunan boş evlerin borçlarının affedilebileceğini söyledi.

Ancak yapılacak tadilatın vergi tutarının en az üç katı değerinde olması gerekiyor. Ayrıca alıcıların öncelikle evlerin sahiplerini bulma zahmetine katlanmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir