MediaTek sudan ucuza 5G’li telefonların yolunu açtı

MediaTek, orta segment pazarında yerini almak için yeni Dimensity 6300 yonga setini piyasaya sürüyor. Bu yeni yonga seti, uygun fiyatlı 5G destekli akıllı telefonlara güç vermek amacıyla tasarlandı. 6nm üretim süreci ile üretilen Dimensity 6300, önceki modeli Dimensity 6100+’ya göre yüzde 10 oranında bir CPU performans artışı sunuyor. Bu performans artışı, 2.4GHz hızında çalışan iki adet Cortex-A76 çekirdeğinden ve 2GHz hızında çalışan altı adet Cortex-A55 çekirdeğinden geliyor. Grafik işlemci olarak ise bu segmentte sıkça tercih edilen Mali-G57 MC2 GPU kullanılıyor.

Dimensity 6300, 3GPP Release 16 standardına uygun entegre bir 5G modem içeriyor. MediaTek’in UltraSave 3.0+ teknolojisi ile önceki modellere kıyasla yüzde 13 ila yüzde 30 arasında bir enerji verimliliği artışı vadettiği belirtiliyor.

MediaTek sudan ucuza 5G’li telefonların yolunu açtı

Ayrıca, bu yonga seti 120Hz yenileme hızına sahip Full HD+ ekranları destekliyor. Kamera özellikleri açısından ise 108MP’ye kadar sensörleri ve çift 16MP konfigürasyonunu destekleyebiliyor.

Bağlantı seçenekleri arasında Bluetooth 5.2 ve çift bant Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) yer almakta. Ancak depolama UFS 2.2 ile sınırlı kalıyor ve RAM LPDDR4x ile sınırlandırılmış durumda. Bu yonga setini kullanacak ilk akıllı telefonun bu ay sonunda piyasaya sürülmesi beklenen Realme C65 5G olacağı açıklandı. MediaTek‘in bu adımıyla birlikte diğer üreticilerin de benzer cihazları piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu hamle, 5G teknolojisini daha geniş bir kitleye ulaştırmada önemli bir adım olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir